Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Genel olarak, bağışıklık sisteminiz sizi, hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı savunmak için fevkalade bir iş çıkarır. Harvard Üniversitesinde yayınlanan bir makaleye göre bu yöntemleri kullanarak bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün.

Mikroplar sizi sinsice ele geçirir ve sizi hasta eder. Bu sürece müdahale etmek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yolları nelerdir? Beslenme şeklinizi geliştirirseniz ne olur?Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yollarıbağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları


Bağışıklığınızı güçlendirme fikri hastalıklardan korunmanız için en iyi yol, fakat bunu yapabilmeniz birkaç nedenden dolayı çok da kolay olmayabilir. Bağışıklık sistemi tam olarak - tek bir oluşum değil - bir sistemdir. İyi çalışması için denge ve uyum gerektirir. Araştırmacıların bağışıklık tepkisinin karmaşıklığı ve birbirine bağlılığı hakkında hala bilmedikleri çok şey var. Şimdilik, yaşam tarzı ve gelişmiş bağışıklık fonksiyonu arasında bilimsel olarak kanıtlanmış doğrudan bağlantılar yoktur. Ancak bu, yaşam tarzının bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinin olmadığı anlamına gelmez. Araştırmacılar, hem hayvanlarda hem de insanlarda beslenme alışkanlığı, egzersiz, yaş, psikolojik stres ve diğer faktörlerin bağışıklık tepkisi üzerindeki etkilerini araştırıyorlar. Bu arada, genel olarak sağlıklı yaşam stratejileri, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için önemli bir stratejidir.

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın ilk yolu, sağlıklı bir yaşam tarzı seçmekten geçmektedir. Genel sağlıklı sağlık yönergelerine uymak, bağışıklık sisteminizi doğal olarak güçlü ve sağlıklı tutmak için atabileceğiniz en iyi adımdır. Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevresel saldırılara karşı korunduğunda ve aşağıdaki gibi sağlıklı yaşam stratejileriyle desteklendiğinde daha iyi çalışır:
Sigara içmeyi bırakın.
Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin.
Düzenli egzersiz yapın.
Sağlıklı kiloda kalın.
Alkol tüketiminizi mümkün olduğu kadar azaltın.
Uyku düzeninize dikkat edin.
Enfeksiyonlardan korunmak için ellerinizi sık sık yıkayın.
Et pişirirken çiğ kalmamasına dikkat edin.
Stresi en aza indirmeye çalışın.

Mağaza raflarındaki birçok ürün, bağışıklığı arttırdığını veya desteklediğini iddia ediyor. Ancak bağışıklığı artırma kavramı aslında bilimsel olarak her zaman doğru değildir. Aslında, vücudunuzdaki hücre sayısını (bağışıklık hücreleri veya diğerleri) artırmak her zaman kesin olarak doğru olduğu söylenemz. Örneğin, "kan dopingi" yapan sporcular kan hücresi sayısını artırmak ve performanslarını artırmak için sistemlerine kan pompalamak felç riski taşırlar.

Bağışıklık sisteminizin hücrelerini artırmaya çalışmak çokta kolay değildir, çünkü bağışıklık sisteminde çok farklı çeşitte mikroplara farklı yollarla yanıt veren çok sayıda farklı hücre türü vardır. Hangi hücreleri ve hangi sayıya yükseltmelisiniz? Bilim adamları şimdiye kadar bu sorunun cevabını bulamadılar. Bilinen şey, vücudun sürekli olarak bağışıklık hücreleri üretmesidir. Kesinlikle kullanabileceğinden çok daha fazla lenfosit üretir.

Bağışıklık Sistemi ve Yaş FaktörüYaşlanmanın bağışıklık sistemini etkiliyor


Yaşlandıkça, bağışıklık sistemi zayıflar bu da enfeksiyonlara ve kansere yakalanma riskinizi artırır. Gelişmiş ülkelerde yaşam beklentisi arttıkça, yaşa bağlı koşulların görülme sıklığı da artmaktadır.

Bazı insanlar sağlıklı yaşlanırken, birçok çalışmanın sonucu, genç insanlarla karşılaştırıldığında, yaşlıların bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığının ve daha da önemlisi, onlardan ölme olasılığının daha yüksek olmasıdır. Solunum yolu enfeksiyonları, grip ve özellikle pnömoni dünya çapında 65 yaş üstü kişilerde önde gelen ölüm nedenidir. Kimse bunun neden olduğunu bilmiyor, ancak bazı bilim adamları bu artmış riskin T hücrelerinde, muhtemelen yaşla atrofi timustan ve enfeksiyonla savaşmak için daha az T hücresi üretmekten kaynaklandığını gözlemliyor. Timus fonksiyonundaki bu azalmanın T hücrelerindeki düşüşü açıklayıp açıklamadığı veya diğer değişikliklerin rol oynayıp oynamadığı tam olarak anlaşılamamıştır. Diğerleri, kemik iliğinin bağışıklık sisteminin hücrelerine yol açan kök hücreleri üretmede daha az verimli olup olmadığıyla ilgilenmektedir.
Enfeksiyonlara karşı bağışıklık yanıtında bir azalma, yaşlıların aşılara verdiği tepki ile gösterilmiştir. Örneğin, influenza aşıları üzerinde yapılan çalışmalar, 65 yaşın üzerindeki kişiler için, aşının sağlıklı çocuklara (2 yaş üstü) kıyasla çok daha az etkili olduğunu göstermiştir. Ancak, etkinlikteki azalmaya rağmen, grip ve S. pneumoniae aşıları, aşılama yapılmamasına kıyasla yaşlı insanlarda hastalık ve ölüm oranlarını önemli ölçüde azaltmıştır.

Yaşlılarda beslenme ve bağışıklık sistemi arasında önemli bağlantılar vardır. Refah düzeyi yüksek olan ülkelerde dahi 3. Dünya ülkelerindeki gibi mikrobesin(vitamin mineral ve antioksidanlar) eksikliğine dayalı bir dengesiz beslenme özellikle yaşlı insanlarda yaygın olarak görülür.
Yaşlı insanlar daha az yemek yeme eğilimindedir ve beslenme biçimlerinde genellikle daha az çeşitlilik gösterir. Önemli bir soru, diyet takviyelerinin yaşlıların daha sağlıklı bir bağışıklık sistemini sahip olmasına yardımcı olup olamayacağıdır. Yaşlı insanlar bu soruyu yaşlı beslenmesinde uzman olan bir doktora danışmalıdır, çünkü bazı diyet takviyeleri yaşlı insanlar için yararlı olsa da, küçük değişiklikler bile bu yaş grubunda ciddi yansımalar gösterebilir.

Stresin Bağışıklık Sistemine EtkisiStres bağışıklık sistemini etkiliyor


Modern tıp, son zamanlarda zihin ve beden arasındaki yakın ilişkiyi anlamaya başladı. Mide rahatsızlığı, kurdeşen ve hatta kalp hastalığı da dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıklar duygusal stresin etkileri ile bağlantılıdır. Zorluklara rağmen, bilim adamları aktif olarak stres ve bağışıklık fonksiyonu arasındaki ilişkiyi inceliyorlar.

Stres kavramının tanımlanması zordur. Bir kişi için stresli bir durum gibi görünen şey başka biri için stresli olmayabilir. İnsanlar stresli olarak gördükleri durumlara maruz kaldıklarında, ne kadar stres hissettiklerini ölçmek zordur ve bilim insanının bir kişinin stres miktarı hakkındaki öznel izleniminin doğru olup olmadığını bilmesi çok da mümkün değildir. Bilim adamı sadece kalbi her dakika atma sayısı gibi stresi yansıtabilen şeyleri ölçebilir, ancak bu önlemler diğer faktörleri de yansıtabilir.

Bununla birlikte, stres ve bağışıklık fonksiyonu ilişkisini inceleyen çoğu bilim adamı ani, kısa ömürlü bir stresörü incelememektedir; bunun yerine, aile, arkadaşlar ve iş arkadaşları ile ilişkilerin neden olduğu veya kişinin işinde iyi performans göstermesi için sürekli zorluklar gibi kronik stres olarak bilinen daha sabit ve sık stres faktörleri üzerinde çalışmaya çalışırlar. Bazı bilim adamları, devam eden stresin bağışıklık sistemine zarar verip vermediğini araştırıyorlar.

Ancak bilim adamlarının insanlarda "kontrollü deneyler" dediği şeyi gerçekleştirmek zordur. Kontrollü bir deneyde bilim adamı, belirli bir kimyasalın miktarı gibi bir ve sadece bir faktörü değiştirebilir ve daha sonra bu değişikliğin, belirli bir türden üretilen antikor miktarı gibi diğer ölçülebilir fenomen üzerindeki etkisini ölçebilir. bağışıklık sistemi hücresine maruz kaldığında kimyasal. Canlı bir hayvanda ve özellikle bir insanda, bu tür bir kontrol mümkün değildir, çünkü ölçümlerin yapıldığı sırada hayvana veya kişiye çok daha fazla şey olur.
Stresin bağışıklık ile ilişkisini ölçmedeki bu kaçınılmaz zorluklara rağmen, bilim adamları ilerleme kaydediyor.

Egzersiz Yapmak Bağışıklığı Güçlendirir Mi?Egzersiz Yapmak Bağışıklık Sistemini Güçlendirir


Düzenli egzersiz sağlıklı yaşamın temel direklerinden biridir. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir, kan basıncını düşürür, vücut ağırlığını kontrol etmeye yardımcı olur ve çeşitli hastalıklara karşı korur. Ancak bağışıklık sisteminizi doğal olarak artırmanıza ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olur mu? Sağlıklı bir diyet gibi egzersiz de genel sağlığa ve dolayısıyla sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunabilir. Bağışıklık sisteminin hücreleri ve maddelerinin vücutta serbestçe hareket etmesini ve işlerini verimli bir şekilde yapmasını sağlayan iyi dolaşımı teşvik ederek daha da doğrudan katkıda bulunabilir.

Bazı bilim adamları, egzersizin bir kişinin enfeksiyona yatkınlığını doğrudan etkileyip etkilemediğini belirlemek için bir sonraki adımı atmaya çalışıyorlar. Örneğin, bazı araştırmacılar aşırı miktarda yoğun egzersizin sporcuların daha sık hastalanmasına veya bir şekilde bağışıklık fonksiyonlarını bozup bozmayacağına bakıyorlar. Bu tür bir araştırma yapmak için, egzersiz bilim adamları genellikle sporculardan yoğun egzersiz yapmasını ister; bilim adamları, bağışıklık sistemi bileşenlerindeki değişiklikleri tespit etmek için egzersiz öncesi ve sonrasında kanlarını ve idrarlarını test eder. Bazı değişiklikler kaydedilmiş olsa da, immünologlar bu değişikliklerin insan bağışıklık yanıtı açısından ne anlama geldiğini henüz bilmiyorlar.

Ancak bu denekler yoğun fiziksel efor geçiren elit sporculardır. Ortalama insanlar için ılımlı egzersiz ne olacak? Bağışıklık sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olur mu? Şimdilik, doğrudan yararlı bir bağlantı kurulmamış olsa da, ılımlı düzenli egzersizin, sağlıklı yaşamın titizliğinde faydalı bir ok olduğunu düşünmek mantıklıdır, bu da bağışıklık sisteminizi geri kalanı ile birlikte sağlıklı tutmak için potansiyel olarak önemli bir araçtır. vücut.

Araştırmacıların egzersiz gibi yaşam tarzı faktörlerinin bağışıklığın iyileştirilmesine yardımcı olup olmadığı konusunda daha eksiksiz cevaplar almasına yardımcı olabilecek bir yaklaşım, insan genomunun diziliminden faydalanır. Güncellenmiş biyomedikal teknolojiye dayanan bu araştırma fırsatı, buna ve bağışıklık sistemi hakkında benzer sorulara daha eksiksiz bir cevap vermek için kullanılabilir. Örneğin, insan genomuna dayanan mikrodiziler veya "gen çipleri", bilim insanlarının belirli fizyolojik koşullara (örneğin, egzersiz öncesi ve sonrası sporculardan gelen kan hücreleri) yanıt olarak binlerce gen dizisinin nasıl açıldığını veya kapatıldığını aynı anda görmelerini sağlar. Araştırmacılar, bu araçları, bir çok yolun bir anda nasıl davrandığını daha iyi anlamak için kalıpları analiz etmek için kullanmayı umuyorlar.
Benzer Konular
 

Empati Nedir? Empatik Ne Demek?

Empati ile ilgili merak ettiğiniz her şey.

 

Totem Nedir? Totem Yapmak Ne Demek?

Totem nasıl yapılır diye soranları buraya alalım.

 

Erkek Sevgiliye Hediye: 10 Yaratıcı Hediye Önerisi

En özel hediye seçeneklerini bu listede topladık.

Kaydol

Listemizde misin?

En ilgi çekici konular, hep senin önünde.