Triger Kayışı Nedir? Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Triger kayışı krank mili ve eksantrik millerini senkronize eden otomobil parçasıdır. Zamanlama kayışı olarak da isimlendirebiliriz zaten ingilizce karşılığı “timig belt” yani zamanlama kayışı anlamına gelmektedir.

triger kayışı


Triger Kayışı Ne İşe Yarar?Krank mili ile eksantrik millerinin dönüşünü senkronize etmeye yarar. Yani kranktan aldığı dönme hareketini eksantriklere ileterek her bir silindirin emme ve egzoz zamanlarının ayarlanmasını sağlar.

Trendyol

Triger Kayışı Fiyatları
Triger Kayışının Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?


Triger kayışı değişimi, kullanılan malzeme eskiyip özelliğini yitirdiği zaman yapılmaktadır. Eğer zamanında değiştirmezseniz motorda çok büyük ve masraflı tamiratlara neden olabilir. Bu nedenle belirli yıl ve kilometre aralıklarında yenilenmesi gerekir.
Kayış değişim zamanının gelip gelmediğini motor üreticilerinin belirlediği triger ömrü ile kıyaslama yaparak anlayabilirsiniz.


  • Bazı üreticiler triger ömrünün 4 yıl ya da 60,000 km olduğunu belirken, bazı motor üreticileri ise 4 yıl ya da 100,000 km olunca trigerin değişim zamanının geldiğini söyler. Aracınız 60.000 km olduğunda servisinize kontrol ettirmenizde yarar var.Otomobiliniz İçin En Uygun Triger Seti Hangisi?triger seti fiyatlarıAracınıza uygun triger seti seçmek, otomobilinizin motor performansını olumlu yönde etkiler. Bu neden yüksek kalitede bir set seçmenizi öneririm. Çünkü değişim zamanı geldiğinde, sadece kayışın değiştirilmesi yeterli değildir. Kayışla beraber değiştirilmesi gereken bazı ek parçalar da var. Bu parçalar kayışla beraber çalıştığı için kayışın ömrüyle beraber bu parçaların da ömrü dolar.Aklınızda Bulunsun;

Eğer kayış ile birlikte çalışan ek parçalar değiştirilmezse ilerleyen zamanlarda su pompası (devirdaim), triger gergi bilyası ve triger avare rulmanında rahatsız edici sesler meydana gelir ve illa ki ileride bu arızaları gidermeniz gerekir. Bu da size ekstra işcilik maliyeti ile geri döner.
Kayış ile birlikte değişmesi gereken parçalar şunlardır:


  1. Su Pompası 
  2. Triger Gergi Rulmanı
  3. Triger Avare Yön Rulmanı
  4. Rulman Bağlantı CivatalarıEğer değiştirdikten sonra sorun yaşamak istemiyorsanız yüksek kalitede triger setlerini kullanmanızı tavsiye ederim. Kaliteli bir triger seti kullanamazsanız kısa zamanda bilya sesi ya da devirdaimde su kaçakları gibi can sıkıcı problemlerle karşılaşabilirsiniz.  • Özellikle Alman marka araçlarda BOSCH marka triger setlerini kullanmanızı öneririm. Bir otomobil servisi sahibi olarak, BOSCH marka triger seti kullanılan araçların daha iyi performans sergilediğini söyleyebilirim.Triger seti fiyatlarını incelemek için buraya tıklayın

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?triger kayışı koparsaTriger kayışının kopması otomobilinizdeki mevcut düzeninin bozulması anlamına gelir. Bu durumda zamanlamanın bozulması sebebiyle aracınızın sübapları pistonlar tarafından sıkıştırılıp kırılabilir. Bu durumda hem sübaplarınız hem de pistonlar ciddi boyutta zarar görecektir.  • Kayış koptuğunda aracınız duruncaya kadar kırılan parçaların dağılmasıyla silindir duvarları hasar görür. Bu durum krank milinin hasar görmesinden motor bloğunda çatlak veya delik oluşmasına kadar bütçenizi derinden etkileyecek maddi zararlara yol açabilir.
Benzer Konular

Kaydol

Listemizde misin?

En ilgi çekici konular, hep senin önünde.