Antifriz; otomobillerin motor suyunun sıfırın altına indiğinde donmasını önleyen yani motor suyunun donma noktasını düşüren ve ayrıca kaynama noktasını da yükselten bir alkol türevidir.

Antifriz Ne İşe Yarar?

Antifrizin faydası, otomobillerde soğutma sistemi parçalarını aşınma ve korozyona karşı korumasıdır. Özellikle boru gibi parçaların paslanıp delinmesini önler.

Antfriz Nasıl Kullanılır?

Antifriz Nasıl Kullanılır?Motor soğutma sisteminde suyla karıştırılarak kullanılır. Doğru oranda su ve antifrizi karıştırmak çok önemlidir. Türkiye koşullarında %35 ila %45 oranında antifiriz kullanımı tavsiye edilmektedir.Kırmızı Antifriz Nedir?Kırmızı antifriz organik antifiriz grubunda olup içeriğinde fosfat ve silikat bulunmadığı için demir ve alüminyum parçaların korunmasında eksik kalır fakat kullanım ömrü açısından 200 000 km ve 5 yıl gibi uzun kullanım ömrü vardır.

Kırmızı Antifriz Özellikleri


Kırmızı antifriz özelliklerini sıralayacak olursak;

  1. Genel sert sulara sahip yerlerde kullanılır.
  2. Daha düşük donma derecesi ile çok soğuk yerlerde mavi antifrizlere göre daha etkilidir.
  3. Kaynama derecesini mavi antifirizlere göre daha fazla yükseltir ve suyun kaynamasına engel olur.
  • Mavi antifirizlerdeki fosfat ve silikat sert sularda çökme yapacağı için mavi yerine kırmızı antifirizlerin kullanılması daha etkilidir.


Unutmayın

Kırmızı antifriz, kullanan tüm marka ve model otomobillere uygun şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Aracınızın MAVİ veya KIRMIZI antifriz kullandığını motor kaputunun altında görebilirsiniz.


Kırmızı antifriz fiyatlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Trendyol

Kırmızı Antifriz
Mavi Antifriz Nedir?Mavi antifriz inorganik bir antifiriz çeşididir ve içeriğinde demir malzemenin korozyona ve aynı zamanda paslanmaya karşı korunmasını sağlayan fosfat, alüminyum malzemenin korozyana ve yıpranmaya karşı korunmasını sağlayan silikat bulunmaktadır.  • Makine mühendisi bir servis sahibi olarak eğer motor bloğunuz ve silindir kapağınız alüminyum ise mavi antifriz kullanmanızı tavsiye ederim çünkü parçalarınızın korozyana maruz kalmasını ciddi oranda önleyecektir.

  • Piyasada farklı marka ve kalitede mavi antifiriz bulunmaktadır. Bazıları koruma ve donma noktası bakımından yetersiz kalmakta ve özellikle motor bloğu ve radyatörde ciddi hasarlara neden olmaktadır. O yüzden güvenilir markaları kullanmanızı tavsiye ederim.


Aşağıda paylaştığım linkten mavi antifriz fiyatlarına ve çeşitli markalara ulaşabilirsiniz.

Trendyol

Mavi Antifriz
Antifiriz ölçümü nasıl yapılır?Antifriz ÖlçümüAntifiriz ölçümü motorun yedek su deposu ya da radyatörü vasıtasıyla, antifriz ölçer kullanılarak su-antifiriz oranının cihazdaki değerine göre bakılır.

Türkiye koşullarında -35 derece ideal bir değerdir. Sizler de kendinize bir antifiriz ölçer cihazı alarak otomobilinizdeki antifriz durumunu ölçebilir ve aracınız için uygun su-antifiriz oranını elde edebilirsiniz. Aşağıdaki linkte uygun antifiriz ölçler cihazı bulabilirsiniz.

Trendyol

Lampa Antifriz Ölçer


Benzer Konular
 

En İyi 5 Bulaşık Makinesi- 2020 Yılı Güncel

Fiyat performans canavarı bulaşık makinesi arayanları buraya alalım.

 

En İyi Motor Yağı Hangisi?

Motor yağı seçerken dikkat etmeniz gerekenler.

Kaydol

Listemizde misin?

En ilgi çekici konular, hep senin önünde.