TÜBİTAK Nedir? A'dan Z'ye TÜBİTAK Rehberi

Açılımı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu olan TÜBİTAK kısaca Türkiye’de bilim ve teknolojiye olan isteği arttırmaya yönelik çalışmalar yapan bir devlet kurumudur. Ülkemizin çıkarları doğrultusunda bilim ve teknoloji konusunda araştırmalar yapmaktadır.

TÜBİTAK kuruluş amacı bilim ve teknoloji alanında hükümete danışmanlık yapmaktı fakat ilerleyen zamanlarda bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırmalar yürüten ve bunları denetleyen kurum konumuna gelmiştir. Şu an günümüzde de yaptığı birçok araştırma ve geliştirme projesi ile ülkemizde bilimin ve teknolojinin gelişmesi yönünde büyük katkı sağlamaktadır.

TUBİTAK Kuruluş TarihiTübitak Kuruluş Tarihi Çok Eskiye DayanıyorTUBİTAK 24 Temmuz 1963 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Kuruluşu Cemal Gürsel tarafından gerçekleştirilmiştir. Hala merkezi Ankara’da bulunmaktadır.

TUBİTAK kuruluşu tarihi ile oldukça eski bir Kurumdur. Ancak geçmişten günümüze büyük gelişim göstererek gelmiştir. Günümüzde de oldukça önemli bir kurum halindedir.

TÜBİTAK Kuruluş AmacıTübitak Kuruluş Amacı Nedir?TÜBİTAK'ın ortaya çıkış amaçlarından en büyüğü, bilim ve teknoloji alanındaki çalışmaların ve araştırmaların yapılarak uluslararası düzeyde yeni bilimsel olaylara imza atarak bilim ve teknoloji alanında büyük gelişmeler kaydedilmesini sağlamaktır. TÜBİTAK kuruluş amacı doğrultusunda günümüzde gelişimi en iyi sağlayan kurumdur.

Ülkede fen bilimleri konusu gibi farklı konularda da yeni aletlerin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Kurum, ayrıca üniversiteler ve diğer Eğitim Kurumları ile işbirliği kurarak yeni fikirlerin ve araçların geliştirilmesinde gençleri ön planda tutarak ülkenin geleceğine büyük katkı sağlamaktadır.

TÜBİTAK BursuYükseköğretime Geçiş Sınavı’na giren öğrenciler ilk beş bine girdikleri takdirde TÜBİTAK bursu kazanabiliyorlar ancak bunun da belirli kriterleri vardır. Burs alabilmek için ilk beş bine giren öğrencilerin şu bölümleri kazanması gerekiyor: Biyoloji, kimya, fizik, matematik, genetik, sosyoloji, psikoloji, tarih, felsefe. Bu kriterler sağlandığı takdirde TÜBİTAK Kurumu’ndan 250 TL’lik geri ödemesiz bur alınabiliyor. Burs ücretleri yıllara göre farklılık gösterebiliyor ve yıllardır birçok öğrenci TÜBİTAK Kurumu’ndan burs almaya devam etmektedir.

TÜBİTAK Burs BaşvurusuTübitak Burs Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekli?
İlk olarak burs başvurularının belirlenen tarihler arasında yapılması çok önemlidir. TÜBİTAK burs başvurusu bizzat kurumdan değil internet üzerinden yapılmalıdır. E-mail dışında faks veya diğer elektronik yolların kullanılması durumunda başvurular dikkate alınmaz.TÜBİTAK burs başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:


  1. Taahhütname,
  2. Başvuru formu,
  3. Üniversite tarafından onaylanmış öğrenci belgesi,
  4. Çift ana dal için öğrenci belgesi ve bunun yanında not dökümü belgesinin aslı,
  5. Yüksek Öğretim Sınavları’ndan alınmış AYT ve TYT sonuç belgesi.


TÜBİTAK YayınlarıNitelikli Tübitak YayınlarıHer yaştan herkese uygun kitaplar bulunduran TÜBİTAK yayınları ülkemizde kaliteli kitap üreten yayın konumundadır. Farklı kitap çeşitleri üreten TÜBİTAK, öğretici kitapları ile çocuklar ve gençler cezbediyor. Dergi, okuma kitabı, soru kitabı gibi farklı varyasyonlarda kitap yayınlıyorlar. Üstelik yayınlanan kitap ve dergilerin basımı oldukça kaliteli oluyor. Üstelik kitapların fiyatları da uygun.

TÜBİTAK Yayınları Okul Öncesi Hikâye KitaplarıTÜBİTAK yayınları birçok konuda kitap çıkarmasının yanında okul öncesi kitapları ile de oldukça ünlüdür. Okul öncesi için +3 +5 gibi farklı yaş grupları için farklı kitaplar yayınlamaktadır. Ücretleri de kitabın içeriği ve basımına göre oldukça uygun oluyor.

TÜBİTAK yayınları okul öncesi hikaye kitapları arasında: İlk Labirent Kitabım, Bir Küçük Fasulye, Rüzgarlı Bir Gün gibi farklı farklı kitaplar bulunmaktadır. Bu kitaplar okul öncesi çocuklarına hitap eder ve çocuk gelişimi için oldukça yararlı ve önemlidir. Bu kitapları birçok ebeveyn almakta ve çocuklarının okul öncesi eğitimi için önemli bulmaktadır.

TÜBİTAK Proje ÖrnekleriTÜBİTAK bilim ve teknolojinin ilerlemesi için gençlerin kendilerine ait projelerini oluşturup başvuru yapmaları için yarışmalar düzenliyor. Girişimcilik alanında ilerlemek isteyen gençler, projelerini burada tanıtma sunma şansı yakalıyor.

TÜBİTAK Projeleri üçe ayrılıyor:


  • Araştırma projeleri,
  • Tasarım projeleri,
  • İnceleme projeleri.TÜBİTAK proje örnekleri içinden araştırma örneği verecek olursak “Akıllı Telefon Aklımızı Alır mı?” İsimli bir proje bulunmaktadır. Bu proje TÜBİTAK’ın araştırma projeleri kapsamında dikkate alınmaktadır.

TÜBİTAK tasarım projesi örneği verecek olursak: Projenin adı “Oyun Karakteri Olabilir miyiz?”. Bu projelerde tasarıma büyük ölçüde dikkat edilmektedir ve bilişim teknolojileri alanında yapılmış bir projelerdir. Bir diğer proje çeşitleri ise TÜBİTAK inceleme projeleri olmaktadır. Örnek verecek olursak “Sivas Kelimeler” projesini söyleyebiliriz. Bu tarz projeler katılımcıların incelemeleri ile ortaya çıkarılmış projeler olmaktadır.

TÜBİTAK Matematik ProjeleriTübitak Matematik Projeleri Düzenliyor
Matematik biliminin önemli olması ona olan ilginin fazla olmasını sağlıyor. Bu sebeple de TÜBİTAK projeleri arasında matematik ile ilgili projeler epey fazla olmaktadır. TÜBİTAK Matematik projeleri örneklerine bakacak olursak: Pisagorculuk, Geometrik Ülkeler, Matematikçi Takvimi gibi birçok proje bulunmaktadır. TÜBİTAK tarafından verilen kriterlere uygun biçimde yapılan bu projeler matematik alanında bilgi verici nitelikte oluyor ve gelişimine katkı sağlıyor.

TÜBİTAK DestekleriTÜBİTAK 4 program adı altında desteklerde bulunmaktadır. TÜBİTAK destekleri programlarından birincisi Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Programlarını Destekleme Programı. Diğer program ismi ise Hızlı Destek Programı olmaktadır. 3. Program ise Öncelikli Alanlar AR-GE Projeleri Destekleme Programı ve son destek programı ise Kamu Kurumlar Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı olmaktadır. TÜBİTAK bu programlar ile birlikte birçok girişimciye destek sağlıyor ve projelerin geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

TÜBİTAK YarışmalarıHeyecan Verici Tübitak YarışmalarıTÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmalar öğrencilerin özellikle büyük ilgi gösterdiği yarışmalar konumundadır. Lise öğrencilerine ayrı üniversite öğrencilerine ayrı düzenlenen bu yarışmalarda öğrencilerin yenilikçi projeler geliştirilmesi sağlanıyor. Projeleri kabul edilen öğrenciler ilk olarak bölgede sonrada ülke çapında kazanarak para ödülleri kazanıyor. TÜBİTAK yarışmaları bu sebeple hem öğrencilere maddi açıdan katkı sağlamış oluyor hem de öğrencilerin bilim ile iç içe olmasını sağlamış oluyor.
Benzer Konular

Kaydol

Listemizde misin?

En ilgi çekici konular, hep senin önünde.