Bugünlerde pek çok eğitimcinin ve ebeveynin tercih ettiği Montessori Eğitimi hakkında A'dan Z'ye bilgi sahibi olmak için yazımızı dikkatle okumanız yeterli.

Öncelikle Montessori nedir, Montessori metodunun kullanıldığı Montessori eğitimi nedir sorularını yanıtlayalım.


Montessori Nedir?montessori nedirMontessori kelimesi, İtalya'daki ilk kadın doktor ünvanını taşıyan Maria Montessori'nin soyadından gelmektedir. Bir bilim insanı ve aynı zamanda doktor kimliğine sahip olan Montessori, çocukları daha iyi tanımak amacıyla işe çocuklar için bir okul tasarlamakla başladı.

Kendisine göre bir okul çocukları zorla göndereceğimiz bir yer olmamalıydı. Aksine okullar, çocukların doğasına hitap etmeli ve de onların gereksinimlerine göre tasarlanmalıydı. Kurduğu okulda çocuklarla zaman geçirdi ve çocukları bol bol gözlemledi. Bir okulun neye benzemesi gerektiği konusunda önceden düşünülmüş tüm kavramları alıp, sınıfları ve materyalleri çocuklar hakkında gözlemledikleri şeylere göre tasarladı.

O'na göre eğitim, çocuklara ne yapmaları gerektiğini dikte ederek değil, çocukları rahat bırakarak onların istediklere şeylere kendilerinin yönelmelerini sağlayarak, çocukların kendi kendine öğrenmelerine fırsat vererek yapılmalıydı. Maria Montessori'nin gözlemleri ve deneyimleri sonucunda, kendisinin eğitim yöntemi "Montessori metodu" olarak bilindi. Bu yönteme dayanarak oluşturulan okullar Montessori okulları olarak bilinir hale geldi. Bu yöntem Montessori etkinlikleri ve Montessori oyuncakları gibi kavramları oluşturdu.

Montessori Eğitimi Nedir?montessori eğitimi nedirMontessori eğitimi, öz-yönelimli faaliyet, uygulamalı öğrenme ve işbirlikçi oyuna dayanan bir eğitim yöntemidir. Montessori sınıflarında çocuklar öğrenimlerinde yaratıcı seçimler yaparken, öğretmenler çocukların öğrenme sürecine rehberlik etmek için yaşa uygun etkinlikler sunar. Çocuklar gruplar halinde ve bireysel olarak dünyayı keşfetmek ve maksimum potansiyellerini geliştirmek için çalışırlar.

Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanır?montessori eğitimi nasıl uygulanırMontessori metoduyla eğitim kavramını duyduğunuzda, genellikle aklınıza ilk gelen Montessori eğitimi nasıl uygulanır oluyor. Montessori eğitimi uygulanış biçimi Dr. Maria Montessori'nin kendi gözlem ve deneyimleriyle geliştirmiş olduğu Montessori metoduyle eğitim yönteminin uygulanmasıyla gerçekleşiyor.

Bunun için ilk adım, okulların, eğitim materyallerin ve sınıfta yapılan etkinliklerin bu metoda uygun hale getirilmesidir. Elbette Montessori eğitim metodunu evde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Hem okulda hem de evde bu yöntem uygulanarak çocuklara nasıl eğitim veriliyor gelin daha detaylı öğrenelim.

Montessori eğitiminin uygulandığı bir okulda gürültü olmaz.

Bir ziyaretçiyi etkileyen ikinci şey, düzenliliktir. Çocuklar sessizce görevlerine devam ederler. Etkinliklerin ardından dağınıklıklarını kendileri temizlerler.

Montessori dersleri uygulamalı ve aktiftir. Öğrenciler kendileri için gerekli bilgiyi kendileri keşfederler. Geleneksel okullarda öğrenciler genellikle pasif, dinleyen, ezberleyen konumundadırlar.

Montessori eğitiminde dayatma yoktur "seçenekler" vardır. ‘Bunu mutlaka içmelisin!’ cümlesinden ziyade "bunu içmek için hangi bardağı istersin?’ sorusu daha etkili olabilir.


Montessori sınıfında, çocuklar gerektiği kadar derslerde kalırlar ve mümkün olduğunca kesintilerden kaçınırlar. Zaman kısıtlamaları, geleneksel sınıflarda keyfi ders programları ile zorunlu kılınmaktadır.

Montessori öğretmenleri öğrencilere bire bir rehber ve danışman olarak hareket ederler. Her çocuğa kendi öğrenme hızına göre yol gösterirler. Geleneksel eğitimde öğrenciler bir bütün olarak görülür ve öğrencilerin hepsi için belirlenmiş genel bir hızda konular öğretilir. Bireysellik yoktur.

Montessori Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?Montessori eğitimi başlama yaşıMontessori eğitimi için tam olarak bir başlangıç yaşı yoktur diyebiliriz. Montessori eğitimi evde de gerçekleşebildiğinden, bebeğinizle evde yaptığınız ilk aktiviteleri Montessori felsefesine uygun hale getirerek miniğinizin Montessori metoduyla eğitim serüvenini başlatabilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuzun Montessori eğitimine 3 yaşından itibaren Montessori metodu kullanarak eğitim veren ana okullarından birini seçerek başlayabilirsiniz.
Benzer Konular
 

TÜBİTAK Nedir? A'dan Z'ye TÜBİTAK Rehberi

TÜBİTAK hakkında merak ettiğiniz tüm konular bu rehberde.

Kaydol

Listemizde misin?

En ilgi çekici konular, hep senin önünde.