2018-04-26 08:38:31

Taşeron işçilerin kamuya alınması için yeni çalışma

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan taşeron işçilerle ilgili yeni çalışma yapıldığını söyledi. Arslan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda yer alan bir bakanın kendisine, “Sayın Başbakan, Maliye Bakanı Naci Ağbal'a bu konuda yeni bir çalışma başlatılması gerektiği yönünde talimat verdi” dediğini aktardı.

Hak-İş'in iftarında gazetecilerle bir araya gelen Arslan, kamuda istihdamının önü açılan taşeron işçilerle ilgili olarak, “Taşeron düzenlemesinin yasalaşmasıyla ilgili yeni bir durum oluşacağını düşünüyorum. Bu bizim için sevindirici durum” değerlendirmesinde bulundu.

ASIL-YARDIMCI İŞ AYRIMINA İTİRAZ

Taşeron işçilerin durumuna ilişkin bakanlarla görüşmeler yaptıklarını anlatan Arslan, şöyle konuştu: “Asıl ya da yardımcı iş ayrımı yapılmadan herkesi kapsamasını destekliyoruz.

Bizim itirazımız getirilmek istenen modele yönelik. Yani Özel Sözleşmeli Personel statüsüne. Bu itirazlarımızın dikkate alındığı bir modele destek vereceğiz.”Hak-İş Başkanı Mahmut ArslanHak-İş Başkanı Mahmut Arslan

'KIDEM FONUNDAN YANAYIZ'

Kıdem tazminatında planlanan değişikliğe de değinen Arslan, kıdem tazminatının daha çok çalışanın faydalanması açısından fona devrine sıcak baktıklarını, var olan hakların korunarak daha da güçlendirileceği modeli destekleyeceklerini vurguladı.

Avusturya Modeli'nin bu kapsamda Türkiye'ye uymadığına değinen Arslan, "Orada sosyal destek farklı, işsizlik ödeneğinde sınır yok. İşsizlik ödeneği çok yüksek” diye konuştu.

Mahmut Arslan, Türkiye'de ise işsizlik ödeneğinin sembolik olduğunu belirterek, "Çünkü süre sonu var. Dolayısıyla işsizlik ödeneği sorunlu iken kıdem tazminatını ele alırken bütün halinde bakıyoruz” dedi.

'BES ZORUNLU TASARRUFA DÖNÜŞECEK'

Hak-İş Başkanı Arslan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in bireysel emeklilikle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine çalışanlardan bireysel emeklilik kesintisi yapılmasına imkan verecek düzenlemenin tasarrufu artırsa da hiçbir şekilde insanlardan zorunlu tasarruf yaptırılamayacağını söyledi.

Arslan, şöyle devam etti: "O zaman bu zorunlu tasarrufu teşvike dönüşür. Geçmişte bunun nasıl hale dönüştüğünü gördük. Bu tasarrufun sadece çalışanların ücretleri üzerinden zorunlu olarak yapılmasının dünyanın hiçbir yerinde başarılı olduğunu görmedik."

(Yeni Şafak)

Taşeron işçilerin kamuya alınması için yeni çalışma, taşeron işçi, düzenleme, maliye bakanı naci ağbal, binali yıldırım, en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search