2018-06-21 05:26:49

Şile'ye 3 yeni proje geliyor

Şile'ye 3 yeni proje geliyor

Şile

İstanbul’un yaz döneminde en çok tercih edilen turizm merkezlerinin başında Şile geliyor. İlçenin çehresini değiştirmek, turizmi 12 aylık döneme yaymak ve Şile köylüsünü kalkındırmak için harekete geçen Şile Belediyesi, 2016 yılı için toplam 75 milyon liralık 3 önemli projenin startını verdi. 120 bin metrekarelik alanda yapılacak ‘Şile Liman Yenileme ve Rekreasyon Projesi’ ile Şile’nin İstanbul’un Saint-Tropez’i olması hedefleniyor.

MARİNA BU YIL HİZMETE GİRECEK

Milliyet'in haberine göre; Şile Belediyesi’nin yeni projesi kapsamında tarihi Şile Kalesi’nin de içinde yer aldığı alan, marinadan balıkçı barınaklarına, koşu-yürüyüş parkurundan, festival ve oyun alanına kadar yerli ve yabancı misafirleri ağırlayacak. 250 teknelik kapasiteye sahip marina ise 2016’nın ikinci yarısında hizmete girecek.

57 KÖYDEN ÜRÜN GELECEK

Projenin en önemli ayağını ise Şileli köylülerin ürettikleri doğal tarım ürünlerinin zengin yatçılarla buluşturulması oluşturuyor. Şile’nin 57 köyündeki yerel halkın ürettiği ve Şile Doğal Ürünler Pazarı’nda satılan ürünlerden yeni marinaya gelecek yerli ve yabancı zengin konukların satın alacağı, böylelikle köylülerin kalkınmasının amaçlandığı ifade edildi.

TURİZM MERKEZİ OLACAK

Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Şile’yi gelecekte doğa, ekosistem ve ekonomik yönden dört mevsim yaşayan turizmi kenti yapmak istediklerini belirterek, “Amacımız dört mevsim yaşanabilir bir Şile yaratmak. Marina projesi ile daha fazla yeşil alan, daha yüksek yaşam kalitesi ve yeni turizm destinasyonları kazanmış olacağız. Yerli ve yabancı turistler, Şile köylülerin ürettiği ürünlerden satın alarak kalkınmaya destek olacak” dedi.

SU SPORLARININ KALBİ AĞVA

Ağva Sahil Yenileme Projesi hakkında da bilgi veren Tabakoğlu, “Proje ile rafting ve su sporlarının kalbi Ağva’da atacak. Yerli ve yabancı organizasyonlara ev sahipliği yapacağız. Projesi kapsamında plaj kullanımı ve modern yaşam destek birimleri entegre edilecek. 149 bin metrekarelik proje alanıyla Ağva sahilinde sosyal tesisten, park ve spor alanlarına, sosyal mekanlardan, plaj tesislerine yeni bir turizm destinasyonu inşa edeceğiz. Ağva yeni çehresiyle yeşil alan, spor, tabiatı tanıtma, sanat, oyun, macera ve eğlenme-dinlenme aktivitelerine ev sahipliği yapacak. Şile’ye yapılacak marina projesini de düşünecek olursak, iki entegre proje bölgenin kaderini değiştirecek” ifadelerini kullandı.

Şile'ye 3 yeni proje geliyor, Şile, proje, turizm, Can Tabakoğlu, en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search