2018-06-23 09:36:28

Polis müdüründen HDP'li vekile uyarı

Polis müdüründen HDP'li vekile uyarı

HDP'li bir grubun 'Kadın katliamlarını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz' sloganıyla 9 ilde eş zamanlı düzenlediği oturma eylemi, Diyarbakır'da olaysız geçti.

Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in de bulunduğu HDP'li kadınlar, merkez Yenişehir İlçesi Ofis Semti'ne geldi.

Polis müdüründen HDP'li vekile uyarı

POLİS VALİLİK KARARINI HATIRLATTI

Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Sanat Sokağı'na giren kadınlar, burada polis engeliyle karşılaştı. Milletvekili Uca, polis yetkilisine, 9 ilde eş zamanlı bir eylem yaptıklarını, bu kapsada Diyarbakır'da da oturma eylemi yapmak istediklerini söyledi. Polis Müdürü de, Uca'ya, OHAL kanunu kapsamında ve Diyarbakır Valiliği'nin almış olduğu kararla eyleme izin vermeyeceklerini belirterek, açık alanda her türlü eylem yasağının devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

"ESNAFIN TİCARETİNİ ENGELLER"

"Şu an ilimizde bu tarz bir eyleme müsaade edemeyeceğiz. Şu an bulunduğunuz yer itibariyle esnafın iş yaptığı bir yer esnafın ticaretini bu tarz bir eylem engeller. İnsanlar şuan da istirahat ediyorlar ve insanların istirahat saatini engellerseniz, kanunen de yasak olduğu gibi normal insani yönden de düşündüğümüzde bu tarz bir eylemin hoş olmayacağını düşünüyorum.

"ŞEHİRDEKİ GÜVENLİĞE BİZLE BERABER KATKI SAĞLAMAK ZORUNDASINIZ"

Pazar günü bu ilde bir miting var. Mitinge de izin verildi. Sizler seçilmiş insanlarsınız siyasi kişiliklersiniz, lütfen bu şehirdeki güvenliği bizimle beraber sizlerde sağlamak zorundasınız. Siyasi sorumluluğunuz var. Lütfen bu şehrin güvenliğini riske sokacak davranışlara girmeyelim.

Polis müdüründen HDP'li vekile uyarı

"GELİN EL BİRLİĞİYLE BU İŞİN ÜSTESİNDEN GELELİM"

Gelin bugün el biriyle beraber sağduyuyla bu işin üstesinden gelelim. Demokratik kurallar her zaman demokratik haklar içindir. 'Ben demokratik hakkımı kullanıyorum' diye siz insanların demokratik haklarını engelleyemezsiniz. Sizler milletvekilisiniz, sizler seçilmiş insanlarsınız, ilk önce kanunlara sizler uymak zorundasınız. Buyurun parti binasında yapabilirsiniz."

Polis müdüründen HDP'li vekile uyarı

HDP'liler polis müdürü arasında bir süre daha tartışma devam etti. Ardından  Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, "En doğal hakkımızdır. Biz eylemimizi burada yapacağız" dedi.

POLİS MÜDÜRÜ: YEMİNİNİZE SADIK KALIN

Bunun üzerine polis müdürü Milletvekili Birlik'e, "Leyla hanım siz mecliste yemin ettiniz, lütfen yemininize sadık kalın. Kanunlara uyacağınız diye yemin ettiniz. Siz de yemininizin gereğini yapın. Lütfen kanunlara uymak üzere yemininizin gereğini yapın. Müsaade etmeyeceğiz. Gelin bugün el birliğiyle gaz, TOMA olmadan her hangi bir müdahale olmadan. Karşılıklı sağduyuyla, çözüm yolu bularak, ilçe binanız yüz metre ileride orada yapalım. Onun dışında hiç bir şeye müsaade edemeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Polis müdüründen HDP'li vekile uyarı

Yaşanan diyalogların ardından milletvekilleri ile partili kadınlar, oturma eylemi ve açıklamayı HDP Yenişehir İlçe merkezinde yapmaya karar verdi. Grup yoğun güvenlik önlemleri altında İlçe binasına gitti.

Polis müdüründen HDP'li vekile uyarı

Polis müdüründen HDP'li vekile uyarı

Polis müdüründen HDP'li vekile uyarı

Polis müdüründen HDP'li vekile uyarı

Polis müdüründen HDP'li vekile uyarı, HDP, diyarbakır, en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search