2018-04-26 14:43:27

Pınar Sağ'a destek kampanyası

Pınar Sağ'a destek kampanyası

 

4 bin 600 imza toplatıldı

Bir konserinde, cezaevinde işkenceyle öldürülen yasadışı Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) örgütünün kurucusu İbrahim Kaypakkaya'yı övdüğü gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırılan sanatçı Pınar Sağ için başlatılan imza kampanyasında 4 bin 600'ü aşkın imza toplandı.

İmza kampanyasının metninde, Sağ'ın savunması alınmadan cezalandırılmasına tepki gösterilerek, "Mustafa Suphi'yi, Mahir'i, Deniz'i, İbrahim'i hatırlamak, isimlerini yüksek sesle söylemek neden suç olsun? Bu karar kabul edilemez bir adli siyasal hata olarak tarihimize dahil edilmeye çalışılmaktadır" ifadelerine yer verildi. Kampanya için hazırlanan imza metninde, şunlar kaydedildi:

'Adil bir yargılama gerekir'

"Mustafa Suphi'yi, Mahir'i, Deniz'i, İbrahim'i hatırlamak, isimlerini yüksek sesle söylemek neden suç olsun? İdama, işkenceye, kaybedilmeye, cezasızlığa, faili meçhule, yargısız infaza, topyekün imhaya hepimiz karşı değil miyiz? Öyleyse Pınar Sağ'ı nasıl yargıladık ve hangi derin amaçlarla cezalandırmak istiyoruz?

Sanatçıların yargı önüne bile çıkarılmadan infaz edilenleri, işkence ile katledilenleri, kaybedilenleri bizlere hatırlatması suç değil görevdir. Halkın türküleri, şiirleri, şarkıları, ezgileri binlerce yıldır haksızlığa uğrayanların, ezilenlerin, yoksulların çığlığı olmuştur.

Bugün siyasal iktidarlar, onların ideolojik tercihlerini hiç gerekmediği halde dikkate alan savcılar, kendilerini statünün sürdürülmesinden sorumlu kabul eden yargıçlar sanatçıların sesine ve eleştirilerine kulaklarını kapatmış olabilirler.Ülkenin tarihsel olarak en netameli, güncel olarak en sıkıntılı coğrafi parçalarından birisinde, bir konserin selamlama konuşmasında, kendisini dinleyenlerin tarihlerini, anılarını, değerlerini, acılarını bildiğini ve önemsediğini hatırlatmaktan ibaret olan sözlerin, isimlerin, olayların telaffuz edilmesi suç olamaz. Pınar Sağ'ın savunması alınmamıştır. Avukatları dinlenmemiştir. Adil bir yargılanmanın gerektirdiği süre, imkân, prosedür sağlanmamıştır.

Bu karar kabul edilemez bir adli siyasal hata olarak tarihimize dahil edilmeye çalışılmaktadır."

Pınar Sağ'a destek kampanyası, pınar sağ, arif sağ, türküler, en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search