2018-06-20 00:36:25

Peşmerge'nin elindeki silahın çoğu Almanya'dan

Terör örgütü DAEŞ'in 10 Haziran 2014'te Irak'ın Musul kenti başta olmak üzere birçok bölgeyi kontrol etmesinden sonra, Almanya'nın Erbil'deki temasları da hız kazandı. Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen 18 ayda üç kez, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise iki kez Erbil kentine gelerek, Peşmerge güçlerinin eğitilmesi ve silahlandırılması konusunda yardımlarında ısrarlı olduklarını teyit etti.

Peşmerge'nin elindeki silahın çoğu Almanya'dan

ALMANYA PEŞMERGEYE ASKERİ TEHÇİZAT GÖNDERDİ

Terör örgütü DAEŞ'in 2 Ağustos 2014'te Kürt bölgesine saldırmasından sonra Almanya hükümeti, Peşmerge güçlerinin silahlandırılması için 4 bin G3 piyade tüfeği, 1 milyon mermi, 4 bin P1 tipi tabanca, 500 bin mermi, 20 milan tanksavar sistemi ve 300 tanksavar füze, 100 bazuka, 5 bin el bombası, 50 askeri araç gönderdi.

EN FAZLA ASKERİ UZMAN ALMANYA'DAN GÖNEDERİLDİ

Almanya Savunma Bakanı Leyen son olarak 7 Ocak 2016'da yaptığı açıklamada, Kürt bölgesindeki uzman asker sayısını 100'den 150'ye çıkarma kararı aldıklarını belirtti. Bu karardan sonra Erbil'e, Peşmerge güçlerine en fazla askeri uzman gönderen ülke Almanya oldu.

ASKERİ EĞİTİM

Bu yıl içinde yine Almanya Savunma Bakanlığı tarafından Erbil kentinde Peşmerge güçlerine askeri eğitim vermek üzere kurulan çok amaçlı askeri üssün temeli 14 Ocak 2016'da atıldı. Almanya tarafından gönderilen silahlar ve araçların tamir edilmesinin yanı sıra Peşmerge güçlerine verilecek askeri eğitimler de bu üs üzerinden yapılacak.

12 ÜLKENİN DESTEĞİ SÜRÜYOR

IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabar Yaver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Terör örgütü DAEŞ’in Kürdistan bölgesine saldırılarının artmasından sonra ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri bünyesindeki 12 ülke, Peşmerge güçlerine askeri eğitim vermek için 2014 yılından bu yana Erbil'de faaliyetlerine devam ediyor. Bunların içerisinde Peşmerge'ye hem Erbil’de hem de kendi ülkesinde eğitim veren ülke Almanya’dır. Bu ülkenin yaklaşık 150 askeri uzmanı, Peşmerge güçlerine eğitim veriyor" ifadelerini kullandı.

ALMANYA'NIN SİLAHLARI ÇOK ETKİLİ

Peşmerge Bakanı Yardımcısı Enver Hacı Osman ise Peşmerge güçlerinin elindeki silahın çoğunun Almanya'dan geldiğini belirterek, "Uluslararası koalisyon güçleri arasında, Peşmerge güçlerine en çok silah gönderen ve halen de bu hedefte yoluna devam eden ülke Almanya'dır. Peşmerge mevzi ve cephelerine zırhlı araçlarla bombalı saldırı yapmak isteyen teröristlerin engellenmesinde Almanya'nın silahları çok etkili" yorumunu yaptı.


Peşmerge'nin elindeki silahın çoğu Almanya'dan, almanya, peşmerge, ırak bölgesel kürt yönetimi, en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search