2018-04-26 14:44:11

ODTÜ'lü öğrenciler serbest bırakıldı

ODTÜ'lü öğrenciler serbest bırakıldı

ODTÜ'lü öğrenciler serbest bırakıldı

ODTÜ yerleşkesindeki olaylara ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve savcının tutuklanmalarını talep ettiği 8 zanlı, nöbetçi hakimlikçe serbest bırakıldı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır'ın tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ettiği Can K, Güven Kazım A, Cem D, Batuhan U, Mert A, Mustafa B, Hasan K. ve İlhan A'nın nöbetçi hakimlikteki sorguları tamamlandı.

Nöbetçi Hakim Abdullah Bahçeci, sorguladığı zanlıların 8'ini de serbest bıraktı. Ancak Bahçeci, zanlılara yurt dışına çıkış yasağı koydu.

Gözaltına alınan 10 zanlıdan Sercan Ç. ve Bedirhan Ş, Savcı Bayındır tarafından daha önce serbest bırakılmıştı.

Zanlıların nöbetçi hakimlik sorgusuna kendi avukatlarının yanı sıra Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu ve Başkan Yardımcısı Sema Aksoy ile 3 baro yöneticisi de katıldı.

Zanlıların serbest bırakılması, gün boyu adliye binanı önünde bekleyen yakınlarınca sevinçle karşılandı.

ODTÜ'lü öğrenciler serbest bırakıldı

PANKARTIN ARKASINDA NEDEN DURDUNUZ?

TEM ekipleri, öğrenci evlerine yaptıkları baskında çok sayıda kitap, derginin yanı sıra İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş ile ilgili haberlerin yer aldığı gazetelere el koydu. Polis sorguda öğrencilere, "ODTÜ eylemine gelme talimatını kimden aldınız? ODTÜ'ye kimlerle ne maksatla gelerek toplandınız? 'Bilimi satan emperyalist savaş çığırtkanı Tayyip ODTÜ'den defol' pankartının arkasında niye durdunuz? Örgütsel bağlamda atılan sloganlara niçin eşlik ettiniz? Örgütün yönlendirmesinde olan öğrenci kolektiflerinin flamalarını evlerinizde niye bulunduruyorsunuz?" sorularını yöneltti.

ODTÜ'lü öğrenciler serbest bırakıldı

Öğrenciler ise ifadelerinde, "Evlerimizde bulunan gazete, dergi ve kitaplar Türkiye'nin herhangi bir yerindeki yayın evlerinde çok rahatlıkla bulunabilir. Bu suçsa en başta yayın evleri suç işliyor. Eyleme kimseden talimat almadan, hür irademizle yasal olan gösteri hakkımızı kullanmak için katıldık. Polisin şiddet uygulaması nedeniyle olaylar büyüdü" dediler.

CHP'Lİ VEKİLLER DE ÖĞRENCİLERİ KARŞILADI

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve Ankara Milletvekili Levent Gök, adliye önüne gelerek, süreci bir süre buradan takip etti.

Güler, adliye önünde bekleyenlere, ''Buraya siyasetçi, milletvekili sıfatıyla değil, gözaltındaki öğrencilerin hocaları sıfatıyla geldim'' dedi.

ODTÜ'lü öğrenciler serbest bırakıldı, ODTÜ'lü öğrenciler serbest bırakıldı, odtü, öğrenci, protesto, başbakan erdoğan, göktürk uydusu, en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search