2018-02-19 11:13:16

Mimarlar Odası Başkanı ile AKM yetkilisinin diyaloğu

Mimarlar Odası Başkanı ile AKM yetkilisinin diyaloğu

Yıllardır tartışılan ve atıl vaziyette bekleyen Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) binasında yıkım çalışmaları başladı.

AKM'nin yıkımına karşı çıkan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ve Mücella Yapıcı'nın da aralarında bulunduğu Mimarlar Odası üyeleri yıkım çalışmalarıyla ilgili bilgi almak için bina önüne geldi.

İÇERİ ALINMADILAR

Muhcu yetkililerle yüz yüze görüşmek istedi; fakat içeri alınmadı. Muhcu, daha sonra kapıdaki güvenlik görevlisinin telsiziyle AKM müdürüyle iletişim kurdu. Bu sırada telsiz konuşmasında ilginç diyaloglar yaşandı.

Mimarlar Odası Başkanı ile AKM yetkilisinin diyaloğu

YETKİLİ 'TOPLANTIDAYIM' DEDİ

Muhcu önce kendini tanıttı daha sonra "Sizlerle görüşmek için girişimlerde bulunduk. Halen kapının önünde bekletiyoruz. AKM yıkımıyla ilgili bir sürecin başlatıldığı bilgisi var. Bunu sizlerle bizzat yerinde konuşmak istiyoruz" şeklinde konuşmasına başladı.

AKM yetkilisi ise "Ben bir toplantıyayım. Bu konuları bakanlıkla görüşerek çözebilirsiniz. Şu anda toplantıdayım" şeklinde cevap verdi.

AKM yıkımının hukuhsuz olduğunu söyleyen Muhcu, yetkiliye yasal sorumluluklarınızı hatırlatmak için 'sizinle görüşmek istiyorum' dedi.

"SORUMLULUĞUMU ÇOK İYİ BİLİYORUM, ÜSLUPLU KONUŞUN"

AKM yetkilise ise, "Sorumluluğunu çok iyi bilen 37 yıldır devlette yöneticiğim dikkatinizi çekerim biraz daha üsluplu konuşun" şeklinde cevap verdi.

Mimarlar odası başkanının uslubuna dikkat etmesi gerektiğini söyleyen yetkili, "Gerekli açıklama yapılmıştır, emniyetten arkadaşlar orada, müdahale eder," dedi.

Mimarlar Odası Başkanı ile AKM yetkilisinin diyaloğu

"HER TÜRLÜ GİRİŞİM HUKUKEN SUÇTUR"

Eyüp Muhcu daha sonra AKM'nin yıkımıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Muhcu, "Ortada onaylanmış bir restorasyon projesi vardır. Bu proje Kültür ve Turizm Bakanlığı, Beyoğlu Belediyesi, Mimarlar Odası, ilgili sanat kuruluşları tarafından da kabul edilmiş, desteklenmiştir. Ve bu nedenle de ruhsat verilmiştir. Burada devlet yetkililerine, hükümet yetkililerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, Beyoğlu Belediyesi'ne düşen görev onaylı restorasyon projesine göre Atatürk Kültür Merkezi'nin restorasyonunu tamamlamaktır. Bunun dışındaki her türlü girişim hukuken suçtur" dedi.  Eyüp Muhcu açıklamanın ardından beraberindekilerle buradan ayrıldı.

Mimarlar Odası Başkanı ile AKM yetkilisinin diyaloğu

Mimarlar Odası Başkanı ile AKM yetkilisinin diyaloğu, AKM, mimarlar odası, taksim, Atatürk Kültür Merkezi, Eyüp Muhcu, en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search