2018-02-22 19:41:00

En gelişmiş tarayıcı IE9 ortaya çıktı

Microsoft, HTML5, CSS3 gibi yeni nesil web yazılım dillerii destekleyen 'daha hızlı' web tarayıcısı Internet Explorer 9’un Beta sürümünü kamuoyuna duyurdu. Tüm dünyayla eşzamanlı olarak İzmir, Çeşme’de düzenlenen etkinlikte tanıtılan IE9 Beta, daha verimli işlemci kullanımı sayesinde daha hızlı, butonlardan arındırılmış tertemiz arayüzü ile de daha rahat ve kolay bir ürün olarak dikkat çekiyor.

Türkçe dahil 33 farklı dil seçeneğine sahip Internet Explorer 9, bugüne kadar tasarlanmış en hızlı, en yalın ve en güvenilir tarayıcı olma özelliğine sahip.

Etkinliğinin açılışında bir konuşma yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, bugün dünyada internette gezinen her 100 kişiden 59'unun Internet Explorer kullandığını, bu rakaın Türkiye’de yüzde 70’i geçtiğini söyledi. Özmen, Internet Explorer 9 ile internette hızı, sadeliği ve güvenliği en üst seviyeye çıkardıklarını söyledi.

Internet Explorer 9, Windows 7’nin gelişmiş özelliklerinden faydalanarak kullanıcıların önem verdiği uygulamaları ve web sitelerini öne çıkaran yeni bir sisteme sahip. Dünya lansmanında Internet Explorer 9’un yüksek performansının baş mimarı olarak değerlendirilen ve Chakra adı verilen yeni yazılım motoru IE9’un bir önceki IE8’den 11 kat daha hızlı olduğu firmaca belirtiliyor.

TERTEMİZ ARAYÜZ
Bu hızlanmada ana etkenlerden biri, tarayıcının Grafik İşlem Birimi'ni kullanarak grafik işlemlerinin çoğunu CPU (ana işlemci) yerine GPU (grafik işlemci) ile yapması. Dolayısıyla IE9, tamamen bilgisayardaki donanım özelliklerinden yararlanarak hızlandırılan ilk tarayıcı özelliği taşıyor. Firmanın açıkladığı test sonuçlarına göre IE9 PC'nin, web tarayıcılarının önceden faydalanamadığı, yüzde 90'lık gücünü ortaya çıkarıyor.

IE9’un arayüzü de neredeyse bomboş. Yani bugün neredeyse bütün tarayıcıların sorunu olan buton çokluğu ve kısayol şeritleri, IE9’un arayüzünden kaldırılmış ve gizlenmiş. Buna karşılık kullanıcılar en sık kullandıkları uygulamaları araç çubuğundan kolayca seçebiliyor.

NTVMSNBC UYUMLU

Öte yandan Türkiye’de de NTVMSNBC ve Mackolik, Internet Explorer 9 ile gelen teknolojileri uygulayan ilk siteler oldu. Her iki web sitesi de IE9 ve Windows 7’nin entegrasyonu ile sağlanan görev çubuğu özelleştirmelerini uyguluyorlar.

Toplantıda Ntvmsnbc adına konuşan Doğuş Yayın Grubu Yeni Medya Direktörü İlker Ermurat, HTML5’in web’e getireceği zenginliği, IE9'un daha az sistem kaynağı ihtiyacıyla birlikte tecrübe etmenin oldukça keyif verici olduğunu söyledi. Ermurat “Yakın gelecekte kullanıcıların daha keyifle ziyaret edecekleri internet siteleri oluşturulacağına eminim ve merakla bekliyorum” dedi.

San Francisco'daki dünya lansmanına da Facebook, Twitter, FriendFeed, Wall Street Journal, USA Today, Bing, Orbitz, Flixster, Daily Motion, Photobucket gibi kendi alanında önde gelen, IE9’a uyumlu siteler temsil edildi.

Dünyaca ünlü müzik ve multimedya sitesi Dailymotion, Internet Explorer 9 ile birlikte yeni HTML5 Player Beta versiyonunu da kullanıcılarının beğenisine sundu. Bundan böyle Dailymotion kullanıcıları, Internet Explorer 9'un hızlandırılmış grafik özellikleri sayesinde çok daha zengin bir Internet deneyimi elde edecekler.

En gelişmiş tarayıcı IE9 ortaya çıktı, , en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search