2018-05-21 04:03:51

İlker Başbuğ darbe komisyonunda konuştu

1

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, TSK'da FETÖ yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimini tüm yönleriyle araştırmak ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtlıyor:

CUMHURİYET'İN YAŞADIĞI EN KORKUNÇ GECELERDEN BİRİSİ

"15 Temmuz darbe kalkışması, bu konulara ilişkin görüşümü ifade edeyim. Bir gün sonra bu darbe girişiminde Bodrum'daydım. Dedim ki; '15 Temmuz gecesi Cumhuriyet'in yaşadığı en korkunç gecelerden biridir. Yapanlar teröristtir, yapılanları lanetliyorum' Bunu 16 Temmuz günü söyledik. Şimdi elbette bu 15 Temmuz darbe teşebbüsünde 242 kahraman evladımızı şehit verdik, 246 o zaman düzelteyim. 246 kahraman evladımızı şehit verdik. Sivil, polis, asker... Hepsine ve bunun yanında terörle mücadelede verdiğimiz bütün şehitlerimize maalesef terörle mücadelede de kayıplar yaşıyoruz, Allah'tan rahmet diliyorum.

DARBE BAŞARILI OLSAYDI NE LAİK DEVLET NE HUKUK DEVLETİ.. ZERRESİ KALMAZDI

Türkiye o gece felaketin eşiğinden dönmüştür. Allah korusun başarılı olsalardı bugün Türkiye'nin nerede olduğunu düşünmek bile istemiyorum herhal de sizler de istemezdiniz. Ama inaniyorum ki onlar başarılı olsaydı ne demokrasi ne laik devlet sistemi ne hukuk devleti, zerresi ortada kalmazdı. Ben o düşüncedeyim. Dolayısıyla 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile Türkiye ciddi bir olayla karşı karşıya kaldı. İleride umarım bu darbecilerin darbe planı ortaya çıkarız o zaman bakalım bu planlamaları doğru muymuş, değil miymiş. Bazı büyük planlar küçük hatalar nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanabilir. Ben o yüzden bu tür yorumlar için kesin yorumlar yapılmasını sakıncalı buluyorum.

FETÖ'NÜN SİLAHLI BİR DARBE GİRİŞİMİ OLARAK İSİMLENDİRİYORUM

'Darbe girişimi neden başarısız oldu?' derseniz. Ben derim ki TSK'nın komuta kademesinin bu darbe girişimine karşı durmasıdır ve bu darbe girişimine direnmesidir. Şimdi 15 Temmuz nedir? Nasıl isimlendirilebilir? Bu da kanaatimce önemli bir konu. Daha evvel de ifade ettiğim gibi 15 Temmuz darbe girişimini FETÖ'nün silahlı bir darbe girişimi olarak isimlendiriyorum.

Bir Adil Öksüz olayı var bu yetmez gibi bir de Kemal Batmaz diye bir adam çıktı. İkisi de Akıncı Üssü'nde bu iki isminde Gülen cemaatinin üst düzey elemanı olduğu aşikar. Bu darbe girişiminin Fethullah Gülen tarafından yapıldığını görmemek hata olur. Türkiye'nin geçmişte yaşadığı askeri darbelerle aynı kapsamda aynı şekilde düşündürülmesinin de yanlış olduğunu düşünüyorum.

İlker Başbuğ darbe komisyonunda konuştu

ESKİDEN YAŞANILANLARLA 15 TEMMUZ'UN AYNI KABA KONULMASINI YANLIŞ BULUYORUM

Bu ülke geçmişte askeri darbeler yaşadı, bu bir gerçek. Ama bakın bu gerek emir - komuta gerek cunta dersek, cunta 27 Mayıs'ta vardı. Evet, 15 Temmuz olayı da bir cunta, ama bu cunta Fethullah Gülen'den emir oluyor, sızdırılan insanlar bunlar. Eskiden yaşanılan askeri darbelerle 15 Temmuz'un aynı kaba konulmasını yanlış buluyorum. Dolayısıyla teşhisin doğru yapılması lazım. '15 Temmuz askeri darbe' derseniz bu TSK'ya büyük haksızlık, komutanlar hayatlarını kaybetmesi pahasına direnmiştir. Şimdi kalkıp askeri darbe derseniz yanlış olur, bu Fethullah Gülen'in sızdırdığı askerler tarafından yapılan askeri darbe"

KİTAPLARINI GETİRDİ

TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu bu kez eski Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un bilgisine başvurdu. Medyanın yoğun ilgisiyle salona giren Başbuğ'un yanında kendi imzasıyla yayımlanan kitapları getirmesi dikkat çekti.

MİT AÇIKLAMASI

2002-2010 döneminde MİT’ten Genelkurmay’a tek bir FETÖ istihbaratı gelmemiştir.

DARBENİN BAŞARILI OLAMAMASININ NEDENİ...

Darbe girişiminin başarılı olmamasının nedeni, komuta kademesinin darbenin yanında yer alamaması darbeye direnmesidir.


İlker Başbuğ darbe komisyonunda konuştu, 15 temmuz, darbe girişimi, meclis araştırma komisyonu, ilker başbuğ, en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search