2018-05-21 04:05:11

İlker Başbuğ Çin dönüşü izlenimlerini aktardı

ascsacadvdv

Şanghay Üniversitesinin davetlisi olarak gittiği Çin’den dönen Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ, "Çin Halk Cumhuriyeti, ’PYD konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin bizlere daha somut belge, delil, elindeki bilgileri aktarması halinde bu konuyu daha iyi anlama ve değerlendirme şansımız olacak’ şeklinde bizlere ifade ettiler" dedi.

"ÇİN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİNE ÇOK ÖNEM VERİYOR"

Çin’deki izlenimlerinden bahseden Başbuğ, "Çin şu anda özellikle ekonomik kalkınmaya öncelik veriyor. Açık şekilde uluslararası ilişkilerde çok önde gözükmediği izlenimini aldık. Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye ile olan ilişkilerine gerçekten önem veriyor. Bu açıdan bu bir hafta süren toplantı zarfında özellikle Türkiye’nin görüşlerini net olarak Suriye’de yaşananlar, Irak’ta yaşananlar, Türkiye’nin terörle yapmış olduğu mücadele ve Irak’ta, Suriye’de gelecekte olabilecek durumlara ilişkin olarak Türkiye’nin görüşlerini görüştüğümüz kişilere net olarak aktarma şansına sahip olduk. Çok yararlı görüşmelerde bulunduk. Gerek üniversiteler gerekse düşünce kuruluşları, devlete ait makamlar devlete bağlı organlardı. Dolayısıyla görüşlerimizde devlet makamlarını da iletilecek" ifadelerini kullandı.

"TURİZM ALANINDAKİ GELİŞMELERİN OLUMLU NETİCELER VERECEĞİNE ONLAR DA İNANIYORLAR"

İki ülke arasındaki en önemli olgunun ekonomi olduğunu belirten İlker Başbuğ, "İki ülke arasındaki ilişkiler dediğiniz zaman akla ilk önce ekonomi alanı geliyor. Çin Halk Cumhuriyeti biliyorsunuz Türkiye’nin Almanya’dan sonra ikinci en çok ilişkileri olduğu ülke ancak maalesef Türkiye’nin ithalat ve ihracat durumuna bakarsak Çin’e yönelik arada çok büyük eksiklik var. Bunu da ilgililerle konuştuk. Onlarda bu aradaki farkın azaltılmasıyla ilgili çabaların olmasına inanıyorlar. İthalat ve ihracat arasındaki dengeyi sağlamada en akla gelen birinci alan turizm.Onlar da bunu kabul ediyorlar. Turizm alanındaki gelişmelerin olumlu neticeler vereceğine onlar da inanıyorlar." dedi.

İlker Başbuğ Çin dönüşü izlenimlerini aktardı, Çin, şangay, ilker başbuğ, eski genelkurmay başkanı, en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search