2018-04-21 06:39:46

Hindistan'da tuvalete gitme korkusu

Hindistan'da nüfusun neredeyse yarısı, 590 milyondan fazla kişi büyük tuvaletlerini buldukları açık alanlarda yapıyor. Çok sayıda Hintli için bu günlük bir gelenek ve umumi tuvaletlere erişimleri olsa bile dışarıyı tercih ediyorlar.Ülkede başlatılan yeni bir program, bu alışkanlığı değiştirmek ve normal tuvalet alışkanlıkları kazandırmak için çocuklara para ödemeyi öngörüyor.

Hindistan'da tuvalete gitme korkusu

HER YIL 200 BİN ÇOCUĞUN ÖLDÜĞÜ ÜLKEDE DURUMUN DÜZELMESİ UMULUYOR

Gucarat eyaletindeki Ahmedabad kentindeki yetkililer, umumi tuvaletleri kullanan çocuklara para vereceklerini duyurdu. Programla ishal gibi hastalıklardan her yıl 200 bin çocuğun öldüğü ülkedeki durumun düzeltilmesi umuluyor. Ahmedabad'ın Çandoliya adlı kenar mahallesinde yaşayanlar çoğu kişinin sadece tek başınayken yapmayı tercih ettiği büyük tuvaletlerini demiryolu hattına yapıyor.

Hindistan'da tuvalete gitme korkusu

"TUVALET ALIŞKANLIKLARI YOK"

Gucarat Hıfzısıhha Geliştirme Örgütü'nden Anil Prajapati "Umumi tuvaletler de inşa ettik ama hala kullanmıyorlar. Bazıları tuvaletlerde cadıların olduğuna, çocuklarının kaçırılacağına inanıyor. Bu insanlar küçük köylerden geliyor. Dolayısıyla tuvalet alışkanlıkları yok" diyor.

HASTALIK VE YETERSİZ BESLENMEYE NEDEN OLUYOR

Dışarıya dışkılandığında sinekler dışkıdan besleniyorlar, vücutlarında dışkıyı taşıyorlar ve daha sonra gıda maddeleriyle temas ediyorlar. İnsan dışkısı ayrıca kuyular ve akarsulara karışarak içmek ve temizlik için kullanılan kaynakları kirletiyor. Sindirilen bakteri ve kurtçuklar salgınları yayıp hastalık ve yetersiz beslenmeye yol açıyor.

Hindistan'da tuvalete gitme korkusu

ÇOCUKLARIN AZ GELİŞMESİNİN BAŞLICA NEDENİ

BU İnsan dışkısıyla bulaşan hastalıklar beş yaşın altındaki Hintli çocukların yaklaşık yarısının az gelişmesinin başlıca nedeni. Bu nedenle Ahmedabad Belediyesi yetkilileri, kent sakinlerini tuvalet kullandırmaya özendirmek için harekete geçti.

"320 UMUMİ TUVALETİ BULUNUYOR"

Dr. Bhavin Solanki "320 umumi tuvaletimiz var ve bunların 143'ü bedava. Bazı çocukların tam umumi tuvaletlerin önünde dışkıladığını gördük. Bu nedenle programı başlattık. Tuvalet kullanımına teşvik etmek için çocuklara bir rupi (bir kuruştan az) ya da çikolata veriyoruz" diyor.

Hindistan'da tuvalete gitme korkusu

"KADINLARIN GÜVENLİĞİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Ancak kentin bir başka kesiminde yaşayanlar, insanları değişime ikna etmenin kolay olmayacağı görüşünde. Tuvaletlerin temiz tutulmadığını ve çok fazla su kullandıkları gerekçesiyle bazı çocukların tuvaletlere sokulmadığını söylüyorlar. Açıkta dışkılamanın ülkede daha geniş etkileri de oluyor.

Hindistan'da tuvalete gitme korkusu

Eğitimi, gelir düzeyini, kadınların güvenliğini olumsuz etkiliyor. Anil Prajapati "Kadınların dışarıda dışkılaması güvenli değil. Gece dışarı çıktıklarında her şey olabilir. Bu Hindistan'ın her yanında yaşanıyor ve durdurmak istiyoruz" diyor. Hindistan Başbakanı Narendra Modi bu konuyu öncelikli sorunlardan biri olarak tanımlamıştı. Modi 2019 itibarıyla herkesin evinde tuvalet olmasını istiyor. Son yıllarda Hindistan'da çok geniş bütçeli kampanyalar düzenlenmiş ancak pek azı işe yaramıştı.

TUVALET İNŞA ETMENİN YETERLİ OLMADIĞINI SAVUNANLAR VAR

Bazıları tuvalet inşa etmenin yeterli olmadığını ve insanların tavrını değiştirmek için daha çok şey yapılması gerektiğini söylüyor. Ancak Ahmedabad'daki kampanyayı düzenleyenler, alternatif yaklaşımlarının Hindistan'da açıkta dışkılamaya son vermek için önemli bir ilk adım olduğunu vurguluyor.

Hindistan'da tuvalete gitme korkusu, Hindistan, nüfus, tuvalet, hastalık, güvenlik, en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search