2018-06-19 11:44:52

12 Eylül Utanç Müzesi açılıyor

12 Eylül Utanç Müzesi açılıyor

Ankara'da açılacak "12 Eylül Utanç Müzesi"nde Deniz Gezmiş'in parkası, Mahir Çayan'ın hırkası, Hrant Dink'in ceketi, Yılmaz Güney'in ve İlhan Erdost'un birçok kişisel eşyası ilk defa sergilenecek

2. 12 EYLÜL UTANÇ MÜZESİ

Devrimci 78'liler Federasyonu'nun ilkini geçen yıl açtığı "12 Eylül Utanç Müzesi"nin ikincisinin hazırlıkları son aşamaya geldi. Sergi, yarın Ankara'da açılacak. Bu yılki sergide, geçen sene sergilenen eşyaların yanı sıra 6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Deniz Gezmiş ile özdeşleşmiş ve yıllardır saklanan "yeşil parka" bu yıl sergilenecek. İdam edilen Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ve Deniz Gezmiş'in idam sehbası da geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sergide olacak. Gezmiş'lerin avukatı Halit Çelenk'in kişisel eşyaları da sergide olacak. Mahir Çayan'ın hırkası, Erdal Eren'in ceketi ve İbrahim Kaypakkaya'nın 1973 yılındaki ölümünün ardından güvenlik güçlerinin eline geçmemesi için saklanan teksir makinesi de sergilenecek eşyalar arasında yer alıyor.

DİNK İÇİN ÖZEL BÖLÜM

Bu yılki serginin, geçen yıl düzenlenenden bir diğer farkı da Hrant Dink için özel bir bölüm düzenlenmesi. 19 Ocak 2007'de Agos Gazetesi'nin önünde öldürülen gazeteci Dink için ayrı bir bölüm hazırlandı. Bu bölümde Dink'in ceketi ve onun adına özel olarak hazırlanan fotoğraflar yer alıyor. Serginin açılışına Dink ailesi ve Agos Gazetesi yazarlarının da katılması bekleniyor. 12 Eylül darbesi sonrası, yasak yayın basmak ve bulundurmak iddiasıyla gözaltına alınan ve 7 Kasım 1980'de Mamak Cezaevi'nde dövülerek öldürülen yazar İlhan Erdost'un işkence sırasında kırılan kalemi ve gözlüğü ile kanlı paltosu, diğer teki bulunmayan ayakkabısı, içinde 1030 lira bulunan cüzdanının da aralarında bulunduğu kişisel eşyaları sergilenecek. Ayrıca 12 Eylül döneminde öldürülen CHP milletvekili Mehmet Zeki Tekiner'in tabutunun kurşunlama olayını anlatan fotoğrafları ile 12 Eylül döneminde gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır'ın özel eşyaları da sergilenecek.

SON MEKTUPLAR

Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde yarın açılacak sergide, geçen sene olduğu gibi bu yıl da yapılan işkencelerin anlatıldığı ve işkence aletlerinin maketlerinin bulunacağı bir bölüm bulunacak. İdam edilen devrimcilerin dava dosyaları ve son mektuplarının da yer aldığı sergide, kayıpların eşyaları ve yüzlerce fotoğraf sergilenecek. 40'a yakın film ve belgesel gösterimi ile panellerin de gerçekleştirileceği "12 Eylül Utanç Müzesi", 27 Eylül'e kadar açık kalacak.

12 Eylül Utanç Müzesi açılıyor, hrant, deniz gezmiş, utanç müzesi, 12 eylül, en son haber, haber

ilgili haberler


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /srv/users/serverpilot/apps/bibilgi/public/detail-login.php on line 165

Comments

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

Search